Po mé nedávné cestě do Íránu jsem se rozhodl sepsat návod na víza do Íránu. Tento článek by měl shrnovat vše, co je dobré k vízům do Íránu vědět. Že se není čeho bát a raději být bezstarostný.
Česká Republika má s Íránem bohužel vízovou povinnost, takže je nutné pro vstup do země získat vízum. Buďte ale rádi. Získat vízum pro Íránce, když chtějí vstoupit do Shengenu, je mnohem mnohem složitější.
Jak získat víza do Íránu
První možností je zažádat o vízum na Íránské ambasádě v Praze. Neslyšel jsem o nikom, kdo by to takto dělal a nedoporučuji to. Na hedvádné stezce lidé doporučují si zažádat o tzv. referenční číslo, které potom ukážete na letišti. To je něco jako zvací dopis u cesty do Vietnamu a vyřizují ho turistické kanceláře. Když jsem do Íránu v únoru 2016 cestoval já, tak jsem si referenční číslo za 1000 Kč zařídil u Zirhamia.cz. Za pár dnů došlo na e-mail PDF, které jsem si vytiskl a vzal sebou do Íránu.
Je to však nutné?
Na místě jsem zjistil, že snad žádný turista referenční číslo nemá a vyřízení jejich víza jim trvá stejně dlouho jako mně. Sice to vypadá profesionálně, když za úředníkem na Teheránském letišti přijdete s papírem napsaným v perštině, ale přišlo mi, že mu to bylo jedno a poslal nás do stejné fronty, jako ostatní. Navíc jsme platili 60 Euro stejně jako ostatní!
Příště, až pojedu do Íránu si žádné referenční číslo objednávat nebudu a budu se chovat jako ostatní turisté ve stylu: „Tady mě máte.“ Podle mě není referenční číslo potřeba a nijak proces neurychlí ani nezlevní. Toto je můj názor. Nevšiml jsme si, že by tam někdo nějaké referenční číslo měl a dva polští baťůžkáři se na mě nechápavě koukali, když jsem jim ukazoval můj perský papír. „Žádný referenční číslo ani dopis nemáme,“ říkali.
Pojištění na letišti
Novinkou před udělením víza je povinnost jakéhosi íránského zdravotního pojištění. Nezáleží na tom, jestli jste pojištění či nikoliv u kterékoliv pojišťovny a jestli máte doklad z ČR. Úředník na letišti po vás bude chtít se za asi 20 Euro pojistit u něj. Nevím, jestli se toto dá nějak obejít, ale když Vás imigrační úředník pošle ke stánku s pojištěním, tak můžete na vlastní nebezpečí nejdříve nezaplatit a vrátit se. Obávám se však, že za zakoupení pojištění dostanete nějaký papír, který úředník chce, takže se tomu nevyhnete.
Podmínky pro udělení víza
Musíte mít pas platný ještě minimálně 6 měsíců po vypršení platnosti víza (po skončení vašeho pobytu v Íránu). Nesmíte mít v pasu, že jste navštívili Izrael. Slyšel jsem, že by vás do Íránu nemuseli pustit, když v pasu objeví izraelské razítko.
Pozor na omezení (Izrael a USA)
Při snídani v hostelu v nádherném městečku Kašan v centrálním Íránu jsem se od německých baťužkářů dozvěděl, že tím, že jsem navštívil Írán se mi zavírá cesta do Izraele. To jsem i trochu čekal. Údajně prý ale stačí, když si necháte udělat nový pas a v něm nebude o Íránu zmínka.
Podobné omezení však začalo platit i pro USA. Prezident Obama i přes silný nesouhlas íránské vlády zavedl pravidlo, že kdo cestuje do Íránu, tak nemůže na dobu 5 let cestovat do USA bezvízově přes ESTA. Musí si požádat o vízum. A Němec na snídani k tomu dodal: „A američani ti to vízum nedají.“ „A co když si nechám udělat nový pas, kde nebude nalepené vízum z Íránu?“ zeptal jsem se. „They know,“ odpověděl konspiračně Němec. V této otázce tedy sám nemám příliš jasno.
Shrnutí
Pas platný alespoň do 6 mesíců po skončení dovolené v Íránu a referenční číslo neřešit. Na letišti si vystojíte fronty (berte je s nadhledem), zaplatíte poplatky a jste v Íránu. Do USA se 5 let bez víza nepodíváte a Izrael nenavštívite do té doby, než budete mít nový pas.
Podělte se se mnou v komentářích o vaši zkušenost při vstupu do Íránu. Souhlasíte s tím, co jsem napsal?
![]() |
Více naleznete v Cestikonu: - Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma - Čtivá kniha s triky a příběhy - Získejte motivaci a cestujte třeba i sami - Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele |